Bootowanie systemu z płyty

Gdy chcesz zainstalować inny system operacyjny z płyty, lub też uruchomić zwyczajną bootowalną płytę zazwyczaj potrzebna jest zmiana ustawień BIOS’u. Brzmi groźnie? Może i tak, ale operacja polega na kilku kliknięciach.

 
Wszystko to, co tutaj opiszę, można łatwo znaleźć w Google lub też samemu do tego dojść, ale jednak na potrzebę innych wpisów opiszę to też i tu.

Najczęściej spotykanym BIOS’em jest AwardBIOS. Wchodząc do niego klikając odpowiedni przycisk (na moim jest to przycisk DEL, zapewne u Was też, ale zawsze można spojrzeć na zazwyczaj dół ekranu i wszystko będzie tam napisane) podczas oglądania pierwszego ekranu z nazwą płyty głównej (typu GIGABYTE [numerki numerki tekst tekst]). Po chwili na naszym ekranie powinien ukazać się ekran właśnie AwardBIOS’u, na styl tego:

Menu AwardBIOS

Menu AwardBIOS

Wybieramy Advanced BIOS Features, aby skonfigurować zaawansowane opcje, które jednak nie są takie zaawansowane, zważywszy na to, że nigdy nie korzystałem z tych Standardowych.

Ekran zmienia się nam na coś takiego:

AwardBIOS - Advanced BIOS Feautures

AwardBIOS – Advanced BIOS Feautures

Przy opcji First Boot Device wybieramy CD-ROM.

Teraz wystarczy kliknąć ESC, kliknąć klawisz Y i po chwili Enter. Ustawienia zostaną zapisane, a komputer uruchomiony ponownie. Jeśli włożyłeś jakąś płytę rozruchową, to powinna się uruchomić samodzielnie.

UWAGA! Dla płyt Windows, zazwyczaj należy jeszcze kliknąć jakiś przycisk, gdy na ekranie wyświetli się odopowiedni komunikat! A zresztą, po prostu idź razem z instrukcjami, a dojdziesz może i nie do nieba, ale do następnego etapu instalacji na pewno 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge