Darmowe domeny .ML – czy uda im się powalczyć?

Od lipca można rejestrować darmowe domeny .ML na stronie dot.ml. Działa to na tej samej zasadzie co darmowe .TK, lecz .ML wygląda według mnie ładniej 😉

Dla kogo?

Dla każdego, kto chce mieć ładny adres, ale nie chce marnować na to pieniędzy. Dla osób, które prowadzą np. gildię w grze i chcą mieć ładny adres. Dla złodziei danych osobowych, do kont i innych tego typu.
Dlaczego pogrubiłem część o złodziejach? Bo niestety takie są realnia – nie trudno oszukać przeciętnego Kowalskiego.

Oszustwa z wykorzystaniem darmowej domeny

Dlatego też, Google chce nam pomóc, ale niestety, nie pomaga w ten sposób wszystkim.

Jakie są wady darmowych domen?

 1. Google obniża wartość darmowych domen. Domeny .CO.CC zostały całkowicie wywalone z Google – nie patrzyli na to, czy ludzie mają tam normalne strony, czy te „złe”. Po prostu w wynikach wyszukiwania nie pokaże się nam żadna strona w domenie .CO.CC. Domeny .TK jest bardzo ciężko pozycjonować, bo tak jak już pisałem, mają obniżoną wartość. To samo będzie z domenami .ML, przecież to tylko inna końcówka, a reszta to samo. Da się wypozycjonować stronę o takiej domenie, ale jest trudniej, niż z normalnymi domenami.
 2. Domeny z końcówkami .TK i .ML (własciwie to na dzień pisania artykułu, mało kto zna domeny .ML, więc w tym wypadku chodzi tylko o domeny .TK) wywołują u użytkowników zaniepokojenie, pewnego rodzaju odrazę. Ja mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia, że gdy widzę stronę z treścią, w której jest pełno wychwałek na temat ich doświadczenia, a widzę jednocześnie adres w darmowej domenie, to śmiać mi się chce.
 3. Nie mogę ustawić serwerów DNS dla zarejestrowanej przezemnie domeny. Ustawiłem najpierw DNS’y darmowego hosting, ale później chciałem je zmienić. Niestety – już nie mogę, bo pokazuje „Invalid host”. Przykro – domena nadaje się jak dla mnie na śmietnik.
 4. Podsumowanie

  Jeśli potrzebujesz domeny do swojej malutkiej strony, z której nie chcesz zarabiać, która nie jest wizytówką firmy, która jest np. forum klanu bierz śmiało darmówkę. Nie musisz przecież być na 1 pozycji w Google.
  Jeżeli jednak robisz poważną stronę, nigdy nie korzystaj z darmowych domen. To jest po prostu nieopłacalne. Lepiej oddać te 50zł z kieszeni i od razu równać do poziomu innych stron, niż chcieć za darmo i mieć potem złą opinię (i od użytkowników, i od wyszukiwarek). Pozycjonowanie w obu przypadkach jest niezbędne, ale w przypadku płatnych domen, jest po prostu łatwiejsze.

  Domeny .ML będą na pewno służyły także do wyłudzania danych, a również zostaną zaatakowane przez młodszych użytkowników internetu. Może one są przeznaczone dla takich osób? Ja nie mam nic przeciwko, żeby korzystać z darmowych domen, tylko zależy też, w jakim celu.

10 komentarzy do “Darmowe domeny .ML – czy uda im się powalczyć?

 1. Nie do końca jest tak jak piszesz. Moja firma (w sensie w której pracuje) jest importerem produktów Microlife. Idealnie do zabaw z pozycjonowaniem strony chde.pl będzie strona produkty.ml i całkiem sensowna domena dla programu rejestracyjnego/bonusowego dla klientów będzie twoj.ml a dla mapy aptek sprzedających produkty pasuje domena aptekipatronackie.ml. Tak więc nie tylko klany itp ….. Czasami nawet darmowe domeny mają ciekawe zastosowania

 2. Kiedyś korzystałem z darmowej domeny do czasu kiedy spojrzałam, że moja strona w ogóle nie jest widziana w wyszukiwarce odpuściłam sobie to i kupiłam własną…

 3. Jeśli chcesz by Twoja strona była czytana i lubiana musisz trochę grosza w to włożyć. Nawet jeśli ma być to 15 zł za domenę…

 4. o darmowych domenach nie słyszałam.A nawet strony z takimi końcówkami na razie nie spotkałam. Kto zna się na rzeczy to dobrze wie, że w Polsce końcówka .pl rządzi.

 5. Wchodzimy na spis najdroższych domen .com Top 100, rejestrujemy wszystkie dla domen tk. oraz .ml – Za kilka jest sprzedajemy za grube tysiące dolarów 😉 Tak wiem, chytry i genialny pomysł. Śpiesz się, jestem już w top50 😉 A tak nawiasem mówiąc, zarejestruje kilka 4fun!

 6. Moim skromnym zdaniem ceny domen .pl są tak niskie ,że nie warto bawić się w darmowe o wątpliwej renomie i funkcjonalności. Dla zabawy czemu nie ale napewno nie w przypadku gdy ze stroną wiążemy jakieś nadzieje.

  1. Dokładnie. Tak jak opisałem, darmowe domeny są świetną alternatywą dla młodszych, osób, które zakładają klany i gildie w np. grach online. Dawanie darmowej domeny poważnej stronie, jest po prostu śmieszne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge