Dodawanie domeny do serwera z użyciem Webmin’a

W tym dość krótkim wpisie pokażę Wam jak dodać domenę do serwera wirtualnego (VPS) lub dedykowanego z użyciem panelu Webmin.

Instalacja Webmin’a

Najpierw musimy pobrać Webmin. Najlepiej wejść na jego oficjalną stronę – mamy pewność, że oprogramowanie jest czyste, oraz że jest w najnowszej wersji: webmin.com – Downloads.
Wybieramy wersję odpowiednią dla naszego systemu, kopiujemy link i do konsoli SSH (np. PuTTy) wpisujemy coś takiego:
wget adres-url
np.
wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.630-1.noarch.rpm

Gdy po już plik się pobierze, zainstalujmy go.

Instalacje pakietów komendami na różnych dystrybucjach Linux’a

Dodawanie domeny w Webmin’ie

Teraz przejdźmy do sedna sprawy. Gdy Webmin zostanie zainstalowany, można się z nim połączyć wpisując w przeglądarkę IP:10000 gdzie IP, to adres naszego serwera (czyli np. 11.22.33.44:10000). Logujemy się przy użyciu danych takich, jakich używamy do logowania na serwer. Oczywiście musi być to konto „root”, bo inaczej niewiele zdziałalibyśmy 🙂

Gdy już jesteśmy w panelu Webmin przechodzimy kolejno do: Servers -> Apache Webserver. Tam klikamy „Create virtual host”.

Ustawiamy kolejno:

Handle connections to address: Any adress
Port: 80 oraz wybieramy ostatni przycisk radio (nie wiem za bardzo jak przetłumaczyć… chodzi o ten okrągły, co po kliknięciu jest w nim czarne kółeczko)
Document Root: /var/www/html lub /var/www (w zależności od systemu, na pochodnych RedHat domyślnym jest /var/www/html, zaś na pochodnych Debiana /var/www)
Server Name: wybieramy drugi przycisk radio i wpisujemy nazwę swojej domeny

Resztę możemy zostawić tak, jak są.

Dodawanie domeny w Webmin'ie

Dodawanie domeny w Webmin’ie

Jeśli wcześniej ustawiłeś odpowiednie DNS’y kierujące Twoją domenę na serwer, strona będzie już działać.

Jeśli nie ustawiłeś DNS’ów, zrób to teraz. Zazwyczaj robi się to w gotowym, prostym w użytku panelu na stronie, na której kupiłeś domenę. Chyba nie muszę mówić, że najpierw trzeba się tam zalogować? 😉

Jeśli ustawiłeś DNS’y, ale domena dalej nie działa, musisz poczekać. Propagacja serwerów nazw może trwać nawet do 72 godzin, lecz z moich obserwacji trwa to zazwyczaj 2. Jeśli chcesz sprawdzać, czy już działa, to czyść dane podręczne swojej przeglądarki – inaczej nawet nie zauważysz, że już działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge