Już kiedyś poruszałem temat instalacji GUI oraz serwera VNC. Teraz przyszła kolejna część, dla osób wymagających więcej… chociaż w sumie, to mniej – czemu? Dowiesz się za chwilę.
O FluxBox
FluxBox jest bardzo lekkim środowiskiem graficznym na system Linux. W przeciwieństwie do środowisk opisywanych we wcześniejszym wpisie o VNC zajmuje tylko około 15MB RAM, co jest idealnym rozwiązaniem na tanie serwery VPS z małymi zasobami.
Instalacja i korzystanie
Skorzystamy z kodu jiangstudios.tk:
Ubuntu i Debian:
wget http://pastie.org/pastes/4784756/download -O - |bash
CentOS:
wget -O vnc.sh http://pastie.org/pastes/5448915/download && chmod +x vnc.sh && ./vnc.sh
VNC uruchamiamy komendą „vncserver” zaś zabijamy poprzez „vncserver -kill :1” (1 symbolizuje numer wirtualnego pulpitu).
Konfiguracja naszego komputera
Przechodzimy do roboty na naszym komputerze. Potrzebujemy klienta VNC do oglądania „pulpitu”. Dla Windows jest to TightVNCViewer, zaś dla Linux’a polecam xtightvncviewer. Aby go zainstalować wpisujemy:
sudo apt-get install xtightvncviewer
Adres naszego serwera VNC to IP-serwera:1, przykładowo: 11.22.33.44:1
Połączenie na Windowsie wygląda bardzo prosto. Uruchamiamy TightVNCViewer’a i wystarczy, że wpiszemy adres serwera VNC (IP:1).
Na linuxie uruchamiamy terminal i wpisujemy:
xtightvncviewer
Jest też szereg opcji do wyboru, które niestety, ale musimy niewygodnie wpisywać. Ja osobiście korzystam z takiej kombinacji:
xtightvncviewer xx.xx.xx.xx:x -quality 6 -compress 9
Gdy klikniemu OK lub Enter, naszym oczom powinno ukazać się okno pulpitu serwera.
Właśnie szukałem informacji na ten temat. Wielkie dzięki za pomoc i ten artykuł.
Muszę przyznać, że poruszyłeś całkiem ciekawy temat. Mało w internecie na ten temat informacji. Myślę, że jest tu też dużo osób zainteresowanych oprogramowaniem, sterownikami, sprzętem komputerowym. Takie osoby chciałbym zaprosić do odwiedzenia blogu poruszającego te tematy.
Krótko i na temat, podobają się takie instrukcje 🙂
Wszystko co najważniejsze w jednym miejscu tego mi właśnie było trzeba. Dokładna konfiguracja krok po kroku wielkie dzięki! 🙂
Krótko, zwięźle i na temat! Szukałem czegoś takiego i za Twoją pomocą udało mi się znaleźć! Wielkie dzięki!