Jak skutecznie blokować reklamy na Androidzie

Blokowanie reklam na Androidzie

W Google Play wiele najpopularniejszych aplikacji jest za darmo. Łączy się to od razu z faktem, czemu znajdują się w nich reklamy – autorzy chcą na czymś zarobić. Niestety, ale cierpliwość do nich czasem się kończy. Czasem reklama potrafi zasłaniać znaczną część okna aplikacji, a to już uniemożliwia wygodne jej używanie.

W tym artykule postaram się pokazać kilka metod na blokowanie reklam. Nie ważne, której z nich użyjecie. Ważne jest to, czy zadziała na Twoim telefonie. Dlaczego mogłaby nie zadziałać? Bo nie każdy ma dostęp do ROOT.

Metody blokowania reklam, do których nie potrzebujemy ROOT’a

Są to banalne metody. Co trzeba zrobić? Wszystko, z poniższych (instrukcje robione pod użytkowników systemu Android KitKat 4.4, na innych wersjach może to być lekko inne):

  1. Wyłączyć Wi-Fi: Menu -> Ustawienia -> Wi-Fi -> I wyłącz.
  2. Wyłączyć Dane pakietowe: Menu -> Ustawienia -> Sieci zwykłe i bezprzewodowe -> Sieci komórkowe -> Kliknij w „Włącz przesył danych” tak, aby opcja ta nie była zaznaczona

Dlaczego ta metoda działa? Bo reklamy muszą się pobrać z internetu, a więc nie wyświetli się w takim wypadku nic. Proste, a skuteczne.

Metody, do których potrzebujemy ROOT

Gdy zROOTujesz sobie telefon, odkryjesz jego wszystkie funkcje :)

Gdy zROOTujesz sobie telefon, odkryjesz jego wszystkie funkcje 🙂

Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. To prawda, że wyłączenie internetu w telefonie jest pewną metodą, ale czasem możemy potrzebować internetu, żeby jednocześnie podczas używania aplikacji np. synchronizować pocztę.

UWAGA! Użycie jednej z poniższych metod nie zawsze zablokuje wszystkie rodzaje reklam! Warto rozważyć użycie dwóch z poniższych!

Oprogramowanie AdAway

AdAway jest aplikacją, która dodaje reguły blokujące niektóre domeny do pliku 'hosts’ w telefonie, przez co skrypty aplikacji odpowiedzialne za pobieranie reklam nie mogą się połączyć z ich serwerem, więc myślą, że dostepu do internetu po prostu nie ma i „odpuszczają” 😉 Aplikacja była kiedyś dostępna w Google Play, lecz Google zauważyło straty przez nią wywołane, edytowała regulamin po czym aplikację po prostu usunęła. Tak samo skończyła podobna aplikacja – AdFree.

Co trzeba zrobić?

  1. Odblokuj instalację aplikacji z nieznanych źródeł: Menu -> Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Zaznacz „Nieznane źródła”.
  2. Ściągnij i zainstaluj aplikację AdAway z tego adresu. Po jej instalacji musisz oczywiście ją uruchomić.

Ekran główny programu AdAway

Interfejs jest bardzo prosty. Kliknij „Pobierz pliki i zastosuj do blokowania reklam”. Pliki zostaną w ciągu kilkudziesięciu sekund pobrane i zainstalowane. W międzyczasie możesz zostać poproszony o zezwolenie na dostęp do powłoki ROOT. Całość może zająć do kilku minut.
Po zainstalowaniu wyskoczy komunikat, że musimy zrestartować telefon. Klikamy na „Tak” i czekamy, aż uruchomi się ponownie. Od teraz reklamy są blokowane.

Wady rozwiązania:
– niektóre strony, które chcesz odwiedzić, mogą być blokowane (skrajne przypadki)
– ramki z reklamami w przeglądarce mogą pokazywać błąd połączenia (wygląda to tak, że strona się załaduje, a ramki 'iframe’, które normalnie pokazują reklamę, pokazują błąd, co może wyglądać conajmniej ciekawie)

Oprogramowanie Lucky Patcher

Lucky Patcher jest dużo bardziej zaawansowanym narzędziem. Służy nie tylko do blokowania/usuwania reklam z aplikacji, ale również do usuwania weryfikacji licencji i innych ciekawych rzeczy, dla bardziej obeznanych. Chyba nie muszę mówić, czemu nie ma go w Google Play, prawda?

Lucky Patcher możesz ściągnąć z tego adresu. Przed instalacją, tak samo jak przy AdAway, odblokuj instalację aplikacji z nieznanych źródeł: Menu -> Ustawienia -> Zabezpieczenia -> Zaznacz „Nieznane źródła”. Po pobraniu, zainstaluj go i uruchom. Zostaniesz poproszony o dostęp do powłoki ROOT.

Wygląd aplikacji Lucky Patcher

Główny ekran Lucky Patcher’a to nic innego, jak lista zainstalowanych przez Ciebie aplikacji. Na górze listy są wyświetlane te, które można zmodyfikować.
Kliknij w jedną z aplikacji i wybierz „Otwórz menu patchowania”. W kolejnym oknie kliknij „Usuń reklamy Google”, a następnie „Patch Google Ads”. Zostawiamy domyślne ustawienia i klikamy „Zastosuj”.
UWAGA! Dla bezpieczeństwa należy także zaznaczyć „Backup apk file for reinstall”, aby w razie niepowodzenia przywrócić aplikację. Mi się jeszcze to nie zdarzyło, ale i tak ostrzegam.

Im większa aplikacja, tym proces dłuższy, więc musimy uzbroić się w cierpliwość. Po zakończonym patchowaniu, otrzymasz raport. Nie wszystkie próby mogą się powieźć, więc nie załamuj się, jeśli nie otrzymałeś wyniku 100%. Niepełny wynik nie oznacza, że reklamy nie zostały zablokowane. Jeśli te opcje nie zadziałały, możesz próbować innych.

Oprogramowanie Android Firewall

Android Firewall na szczęście znajduje się w Sklepie Play. Jest to zmodyfikowana wersja starego, nierozwijanego już Droidwall. Można się domyślić, że obie są oprogramowaniem z wolnym kodem źródłowym.

Android Firewall - Firewall dla Androida

Ekran główny w tym wypadku również wyświetla listę zainstalowanych aplikacji, tyle, że w porzadku alfabetycznym. Nie mamy tu dużo opcji. Po zaznaczeniu kwadracika w kolumnie WiFi, nadajemy wybranej aplikacji „prawo” do łączenia się z internetem TYLKO poprzez WiFi. Zaznaczając kwadracik w kolumnie Dane, logicznie nadajemy „prawo” do łączenia się z internetem TYLKO poprzez Dane pakietowe (GPRS, EDGE, 3G, HSDPA, LTE itp.). Jeśli zaznaczymy oba, zezwolimy na łączenie się z internetem przez każdą metodę.

Po ustawieniu odpowiedniej konfiguracji klikamy przycisk menu (albo sprzętowy, albo ten, w prawym górnym rogu aplikacji) i klikamy „Aktywuj reguły”. Wchodzimy w menu znów, i zaznaczamy „Aktywuj Firewall”.

Warto zauważyć, że przy instalowaniu każdej nowej aplikacji, bedziemy musieli zmienić ustawienia Firewalla i je aktywować, żeby aplikacja miała dostęp do internetu. Jeśli będzie Ci to przeszkadzać, to możesz zmienić tryb na Czarną listę i zaznaczać aplikacje, które nie mają mieć dostępu do łączenia się z internetem.

Podsumowanie

Jeśli nie masz ROOTa, to nie masz wyboru innego, niż wyłączanie internetu.
Jeśli masz, to musisz sam wywnioskować, która aplikacja będzie dla Ciebie lepsza.

13 komentarzy do “Jak skutecznie blokować reklamy na Androidzie

  1. Ja polecam aplikację „Blokada” lub DNS66, które działają bez roota i blokują skutecznie reklamy w grach, aplikacjach i na stronach. Działają na podstawie serwerów DNS, które mają wpisane filtry blokujące serwery reklamowe. Są bardzo podobne do AdAway, ale nie wymagają w odróżnieniu do niego roota. DNS66 używa nawet filtrów od AdAway. Jakby ktoś chciał, to zostawiam link do poradnika i pobrania aplikacji DNS66 lub Blokada: http://www.download.net.pl/jak-wylaczyc-reklamy-w-grach-i-aplikacjach-na-androidzie-bez-roota/n/9256/

  2. Świetna aplikacja. Dopiero się o niej dowiedziałem i zacząłem właśnie z niej korzystać ponieważ nie wytrzymywałem już czasami z reklamami na androidzie. Póki co aplikacja sprawuje się świetnie i mogę ja polecić innym

  3. Moim sposobem na blokowanie reklam jest po prostu wyłączanie się z sieci komórkowej lub wifi. Wtedy reklamy się nie wyświetlają, a ja przy grach nie potrzebuje korzystać z internetu. Chyba że są to gry sieciowe. No ale wtedy jakoś muszę sobie poradzić z reklamami, bo rootować nie mam zamiaru 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge