Jak usunąć reklamy z GG na Androida?

Reklamy w Gadu-Gadu na Androidzie były czymś normalnym – wyskakujące po włączeniu okienko, czy czasem pojawiający się w oknie rozmowy baner na górze lub na dole. Nic denerwującego, nie irytowało, a każdy musi na czymś zarobić. Po przejęciu komunikatora przez Xevin Consulting Limited, notorycznie pojawiające się banery podczas rozmowy stały się lekko mówiąc – wkurzające. To jest moment, w którym aplikacja staje się przez reklamy trudniejsza w użyciu i można z czystym sumieniem podjąć odpowiednie kroki, aby je zablokować.

W jaki sposób można zablokować reklamy na GG?

Najskuteczniejsze jest blokowanie źródła reklam, czyli serwera, z którego reklamy są pobierane. Tak to wygląda w praktyce (w przypadku GG):

Aplikacja Gadu-Gadu —[serwerze, wyślij reklamę!]—> serwer —[wysyłam]—> reklama pojawia się

Nieważne który etap zablokujemy (serwerze, wyślij reklamę! lub wysyłam) osiągniemy pożądany skutek. Oznacza to, że blokujemy host, który odpowiada za przesłanie reklamy.

Praktyczna część – jak zablokować reklamy w mobilnym Gadu-Gadu?

Do tego potrzebujemy dostęp do ROOT’a. Jeśli go nie masz, zablokowanie reklam w Gadu-Gadu z poziomu urządzenia jest niemożliwe.*

  1. Pobierz aplikację AdAway.
  2. Wybierz menu (3 pionowe kropki w prawej głównej części aplikacji) -> Your Lists
  3. W sekcji BLACK dodaj (+ w górnej belce) 2 reguły: gg-mob.vendimob.pl oraz mob.vendimob.pl. Tak to powinno wyglądać po dodaniu:
    Blokowanie reklam w GG na Androidzie
  4. Wróć do głównego menu aplikacji (strzałka po lewej u górze) i wybierz Download files and apply ad blocking. Aplikacja pobierze różne listy blokujące reklamy oraz doda te, które przed chwilą wpisaliśmy ręcznie. Po całej operacji uruchom ponownie telefon!

Od teraz zniknie większość reklam, które pojawiały się gdziekolwiek (podstawowe działanie AdAway) oraz nie będą wyskakiwać reklamy w GG (reguły dodane przez nas ręcznie).

* Zablokowanie reklam bez roota jest możliwe, jeśli przepuścisz ruch z telefonu przez VPN, który będzie filtrował 2 wyżej podane adresy.

Grafika

8 komentarzy do “Jak usunąć reklamy z GG na Androida?

    1. W AdAway jest opcja Log DNS Requests -> TCPDUMP. Wchodzisz w aplikację, żeby wyświetliła reklamę. Wracasz do AdAway, klikasz Open Log File i masz tam wykonane requesty. Wybierasz spośród nich potencjalny adres z reklamami. Jeśli nie możesz się domyślić, to pozostaje metoda prób i błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge