Jak zainstalować i zaszyfrować Linux + Windows w DualBoot z VeraCrypt i LVM? [ENG]

3 poradniki, które wystarczą w miarę obeznanej osobie do zainstalowania Linuxa razem z Windowsem i zaszyfrowania ich.

Wskazówki odemnie:

W pierwszym poradniku (veracrypt.codeplex.com) należy postępować tak samo jak na obrazkach, tylko najpierw wybrać System -> Encrypt System Partition/Drive -> System partition -> Single boot. Dalsze etapy są takie same, a w samej procedurze trudno cokolwiek popsuć.

W drugim poradniku: (askubuntu.com)

  1. Nie sugeruj się komentarzem, żeby omijać któreś kroki. Wykonaj WSZYSTKIE – sprawdzałem, są potrzebne
  2. Autor ma na komputerze innego Linuxa. My w to miejsce akurat mamy Windowsa, ale nie zmienia to w żadnym stopniu sensu poradnika.
  3. Autor dał pierwszej partycji tylko 8GB miejsca. Warto zauważyć, że jest to bardzo mało. Radzę dać minimum kilkanaście GB dla typowych dystrybucji typu Ubuntu, Debian, Mint. Sam daję kilkadziesiąt, dla pewności.
  4. Najważniejsze! Podczas instalacji musimy wybrać /dev/sda jako miejsce instalacji bootloadera (GRUB). Inaczej nie będziemy w stanie uruchomić zainstalowanego systemu. Wybiera się polem wyboru (lista po kliknięciu) w dolnej części okna instalacji przy wyborze partycji.

W trzecim poradniku (pzolee.blogs.balabit.com) wszystko się zgadza. Z poziomu naszej instalacji Linuxa wykonujemy kroki podane przez autora wpisu. Jeśli nie masz bootloadera od TrueCrypt/VeraCrypt, mimo wszystko najpierw zainstaluj GRUB według tego poradnika, a później przywróć bootloader TrueCrypt/VeraCrypt przez płytkę ratunkową.

Szyfrowanie Windowsa przez VeraCrypt
Instalacja Linuxa Ubuntu (i innych) w DualBoot z szyfrowaniem dysku
Instalacja GRUB2 dla Windowsa i Linuxa w DualBoot z TrueCryptem

6 komentarzy do “Jak zainstalować i zaszyfrować Linux + Windows w DualBoot z VeraCrypt i LVM? [ENG]

  1. Jeszcze tylko znajdźmy sposób na ominięcie weryfikacji poprawności płyty ratunkowej lub nagranie jej obranu na pendrive (dla systemów bez napędu) i będę miał wszystko w życiu 🙂

  2. proszę o taki poradnik w jednej czesci, mam windows 7 + linux mint na jednym dysku SSD, jestem zielony z linuxa i niewiele rozumiem z drugiego i trzeciego poradnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge