Prawie każdy telefon z Androidem ma preinstalowane aplikacje od Google takie jak Sklep Play, YouTube, ale także mniej potrzebny Kiosk, Filmy i wymienić możnaby było ich jeszcze kilkanaście. Szczególnie Nexusy wydawane pod szyldem Google są przeładowane tymi aplikacjami. Z producentów śmiejemy się, że wstawiają nam swoje aplikacje typu ChatOn, których i tak nie użyjemy, ale Google przecież robi zupełnie to samo.
Usługi Google Play to nie tylko ikonki w menu
…ale także cały framework, który stanowi bazę do obsługi niektórych rzeczy, np. grania w gry multiplayer, które wykorzystują do tego protokoły od Google. Nie każdy użytkownik jednak chce mieć zainstalowane Usługi Google. Użytkownicy modyfikujący swoje telefony nie zawsze instalują GAPPSy, aby telefon działał szybciej (widoczne szczególnie w starych smartfonach), dłużej pracował na baterii oraz aby nie być zależnym od Google. Brzmi prosto, ale to obcinanie sobie drogi do wielu funkcji. Sam brak Sklepu Play jest już niemałym utrudnieniem. Na szczęście jest na to wszystko sposób – microG oraz BlankStore.
Co potrzebujesz, aby zainstalować microG i BlankStore?
Aby zainstalować microG musisz mieć:
- zROOTowany telefon
- wgrane XposedSDK i XposedInstaller
- odinstalowane Aplikacje Google (wszystkie!)
Do instalacji BlankStore (czyli aplikacji z projektu NOGAPPS na telefonie nie potrzebujesz nic oprócz zezwolenia na instalację aplikacji z nieznanych źródeł. Na komputerze jednak potrzebujesz mieć zainstalowaną Javę.
Jak zainstalować microG i BlankStore?
- Ściągnij microG Services Core
i microG Store na swój telefon i je zainstaluj. - Przez XposedInstaller ściągnij i zainstaluj moduł FakeGApps.
- Kliknij w powiadomienie, aby aktywować moduł i uruchom ponownie telefon.
- Otwórz aplikację microG Settings i wybierz Self-Check.
- Sprawdź, czy w „Installed packages” masz ptaszki przy pierwszych czterech pakietach.
- Przejdź w dół do „Permissions granted” i klikaj je pokolei. Przy każdym wyskoczy okienko z prośbą o uprawnienia (na Lollipopach i wyżej).
- Ściągnij teraz BlankStore stąd i go zainstaluj
To wszystko, jeśli chodzi o konfigurację usług. Aplikacje wymagające ich do działania teraz się uruchomią i nie będą prosiły o ich instalację.
Konfiguracja BlankStore
Zainstalowaliśmy już wcześniej BlankStore, który jest niezbędny, aby nasze „fałszywe” Usługi Google Play działały. Nie musimy z nim nic więcej robić, ale fajnie by było używać tak, jak znanego pewnie każdemu Sklepu Play.
Metoda na systemy Windows
Ściągnij android-checkin-1.0.jar [mirror] i bla.bat [mirror]. Uruchom bla.bat Postępuj zgodnie z poleceniami.
Przejdź do kroku z wpisywaniem danych do BlankStore.
Metoda na systemy Linux
Ściągnij android-checkin-1.0.jar [mirror]. Otwórz terminal w tym samym folderze, gdzie masz ściągnięty plik i wpisz:
java -jar android-checkin-1.0.jar EMAIL HASŁO
Zamiast EMAIL wpisz swój adres e-mail do konta Google (np. jan.kowalski@gmail.com) a zamiast HASŁO swoje hasło do konta.
Wpisywanie otrzymanych danych do BlankStore
W obu przypadkach otrzymaliśmy dane, które umożliwią nam korzystanie z BlankStore. Potrzebny nam będzie dokładnie AndroidId.
Uruchom na telefonie Market i wpisz swoje dane do konta Google – adres e-mail i hasło. W 3 polu wpisz otrzymany wcześniej AndroidId. Kliknij Create account. Od razu po tym wybierz Installed Apps.
Niestety, proces Android Market został zatrzymany!
Masz taki błąd? To normalne dla Lollipopa i wyższych Androidów.
Wejdź w Ustawienia (te telefonu) -> Aplikacje -> Android Market -> Uprawnienia i zaznacz wszystko, co się tam wyświetla.
Włącz Market jeszcze raz i znów wybierz Installed apps. Wszystko powinno już działać. Jeśli dalej masz błąd to znaczy, że wpisałeś złe dane do konta Google lub źle przepisałeś AndroidId. Możesz usunąć konto w Ustawienia -> Konto Google Play -> [wybierasz konto] -> menu (3 kropki po prawej u góry) -> Usuń konto. Jak to zrobisz, powtarzasz krok z konfiguracją i wpisujesz wszystkie dane jeszcze raz.
To wszystko – nie musisz już używać normalnych GAPPSów!