• Laptopy
  • Ranking kart graficznych do laptopa - Które GPU wybrać?

Ranking kart graficznych do laptopa - Które GPU wybrać?

Olgierd Stępień

Olgierd Stępień

|

9 lipca 2026

Naklejki Intel Core i9 i NVIDIA GeForce RTX na laptopie z podświetlaną klawiaturą, sugerujące wysoki ranking kart graficznych i wydajność procesora.

W laptopach nie wygrywa już samo „najmocniejsze GPU” na pudełku. O wyniku decydują też limit mocy, chłodzenie, ilość VRAM i to, czy producent nie przyciął układu w cienkiej obudowie. Ten ranking kart graficznych dla laptopów porządkuje najważniejsze układy w praktyczny sposób i pokazuje, które z nich mają sens do gier, pracy kreatywnej oraz codziennego noszenia.

Najmocniejsze układy w laptopach wygrywają dziś mocą, pamięcią i chłodzeniem

  • W laptopie sama nazwa GPU nie wystarcza, bo ten sam model może działać z różnym limitem mocy.
  • Na szczycie są dziś mobilne RTX 5090 i RTX 5080, ale to sprzęt do dużych, droższych konstrukcji.
  • Najbardziej rozsądny kompromis między ceną a wydajnością dają zwykle RTX 5060, RTX 5070, RX 7700S i RX 7800M.
  • 8 GB VRAM to dziś absolutne minimum do sensownego grania, 12 GB daje wyraźnie większy komfort, a 16 GB i więcej przydaje się w pracy i cięższych grach.
  • Intel Arc A770M, A730M i A550M opłacają się głównie wtedy, gdy laptop jest wyraźnie tańszy od konkurencji.

Jak czytam ranking mobilnych GPU

Gdy porównuję laptopy, nie zaczynam od logo na obudowie, tylko od trzech rzeczy: ile energii dostaje GPU, ile ma pamięci i jak producent rozwiązał chłodzenie. To właśnie dlatego dwa laptopy z tą samą kartą potrafią zachowywać się zupełnie inaczej w grach, renderingu i podczas dłuższego obciążenia.

Co sprawdzam Dlaczego to zmienia wynik Praktyczny wniosek
Limit mocy GPU Wyższy limit zwykle oznacza wyższe zegary i lepszą wydajność pod obciążeniem. RTX 5070 z 50 W i RTX 5070 z 100 W to nie jest ten sam laptop w praktyce.
VRAM Pamięć karty trzyma tekstury, bufory i sceny w grach oraz projektach kreatywnych. 6 GB wystarcza coraz rzadziej, 8 GB jest minimum, 12 GB daje bezpieczniejszy zapas.
Szerokość magistrali Szersza magistrala pomaga w przepustowości, zwłaszcza przy wyższej rozdzielczości. 128-bit w klasie budżetowej jest normalne, ale 192-bit i 256-bit lepiej znoszą cięższe gry.
Chłodzenie całego laptopa Jeśli układ nie ma jak oddać ciepła, szybko zaczyna zrzucać taktowanie. Cięższa obudowa często daje stabilniejszą wydajność niż ultracienki model z tym samym GPU.
Technologie dodatkowe DLSS, FSR i XeSS mogą wyciągnąć więcej FPS z tej samej karty. Przy wyższych detalach i ray tracingu software bywa równie ważny jak sam układ.

To ważne, bo w laptopach nazwa modelu bywa tylko punktem wyjścia, a nie gwarancją konkretnej wydajności. Mając tę ramę, łatwiej zrozumieć, dlaczego jedne konfiguracje są warte dopłaty, a inne tylko dobrze wyglądają w specyfikacji. Teraz przechodzę do samego zestawienia.

Ranking kart graficznych: RTX 4090 i 4080 znacznie wyprzedzają starsze modele, osiągając odpowiednio 4.99x i 4.33x wydajności GTX 1650.

Ranking układów, które dziś mają największy sens w laptopach

To jest ranking praktyczny, a nie laboratoryjny. W laptopach bardzo dużo zależy od budżetu mocy i jakości konstrukcji, więc wyżej może czasem wejść model z lepszym chłodzeniem, nawet jeśli na papierze ma słabszą nazwę. Mimo to pewne poziomy są dziś wyraźnie mocniejsze od innych.

Miejsce Układ Co go wyróżnia Do czego ma sens
1 GeForce RTX 5090 Laptop GPU 24 GB GDDR7, 256-bit, wysoki budżet mocy, bardzo duży zapas do 4K i pracy z dużymi projektami. Najmocniejsze laptopy do gier, renderingu, AI i pracy na dużych scenach.
2 GeForce RTX 5080 Laptop GPU 16 GB GDDR7, 256-bit, nadal bardzo mocna konfiguracja, ale zwykle w nieco rozsądniejszych cenowo laptopach. Granie w 1600p, mocny creator laptop i sensowna alternatywa dla 5090.
3 GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU 12 GB GDDR7, 192-bit i mocna pozycja w średnio-wysokim segmencie. Najczęściej najlepszy wybór dla kogoś, kto chce mocny laptop bez wchodzenia w skrajnie drogi segment.
4 AMD Radeon RX 7900M 16 GB GDDR6, wysoki limit mocy i bardzo dobry zapas pamięci. Świetna opcja do gier i pracy tam, gdzie liczy się też VRAM.
5 GeForce RTX 5070 Laptop GPU 12 GB GDDR7, 128-bit, wyraźnie lepszy balans niż niższe układy z 8 GB. Najczęściej złoty środek do grania w 1440p i do mocniejszych laptopów uniwersalnych.
6 AMD Radeon RX 7800M 12 GB GDDR6, 60 CU, wysoka wydajność i dobre parametry pod gry oraz tworzenie treści. Alternatywa dla mocnych RTX-ów, szczególnie gdy chcesz więcej pamięci i dobrą klasę poboru mocy.
7 GeForce RTX 5060 Laptop GPU 8 GB GDDR7, 128-bit i bardzo sensowna pozycja w mainstreamie. Najlepszy wybór do 1080p i wielu laptopów do gier w rozsądnej cenie.
8 AMD Radeon RX 7700S / RX 7600M XT 8 GB GDDR6, konstrukcje nastawione na cienkie i lekkie gamingowe laptopy. Dobre, jeśli chcesz mobilny laptop do 1080p i nie potrzebujesz topowych detali w każdej grze.
9 GeForce RTX 5050 Laptop GPU / RTX 4050 Budżetowa półka, 8 GB lub 6 GB VRAM, sensowna głównie przy niższej cenie laptopa. E-sport, lżejsze gry i okazjonalne AAA bez wygórowanych oczekiwań.
10 Intel Arc A770M / A730M / A550M Dobre liczby na papierze, niezła technologia i sensowne przyspieszenie w wybranych zadaniach. Najbardziej opłacalne wtedy, gdy laptop jest realnie tańszy od konkurencji z NVIDII lub AMD.

W praktyce najciekawszy środek stawki to dziś RTX 5060, RTX 5070, RX 7700S i RX 7800M. Góra zestawienia jest oczywiście mocniejsza, ale cena rośnie szybciej niż sama wydajność, więc opłacalność zaczyna się liczyć bardziej niż surowy wynik. Z tego właśnie powodu warto teraz rozbić ranking na konkretne zastosowania.

Którą klasę wybrać do gier, pracy i mobilności

Do gier w 1080p i 1440p

Jeśli celujesz w 1080p przy wysokich detalach, najrozsądniej patrzeć na RTX 5060 albo RX 7700S i RX 7600M XT. To poziom, który dobrze znosi e-sport, większość gier AAA i jeszcze nie wymusza obsesji na punkcie ustawień. RTX 5050 i RTX 4050 też mają sens, ale bardziej jako wejście do świata laptopów gamingowych niż jako zakup na kilka lat bez kompromisów.

Do 1440p lepiej celować wyżej: RTX 5070 Ti, RTX 5070 albo RX 7800M. Tu 12 GB VRAM przestaje być luksusem, a zaczyna być praktycznym buforem. Jeśli do tego chcesz ray tracing, przewaga często przesuwa się w stronę NVIDII, bo ekosystem DLSS potrafi wyraźnie poprawić płynność bez brutalnego cięcia jakości obrazu.

Do montażu, 3D i pracy z AI

W pracy kreatywnej patrzę najpierw na pamięć karty. 8 GB jest jeszcze używalne w lżejszych projektach, ale przy większych scenach 3D, dłuższych timeline'ach wideo i lokalnych modelach AI robi się po prostu ciasno. Dlatego 12 GB to dziś rozsądne minimum, a 16 GB daje dużo więcej spokoju.

Jeżeli laptop ma być narzędziem do renderingu, montażu 4K albo pracy z większymi modelami generatywnymi, to mocniejsze układy z górnej części rankingu są po prostu bezpieczniejsze. W praktyce nie kupuje się wtedy samej wydajności, tylko zapas, który skraca czas pracy i zmniejsza liczbę kompromisów.

Do lekkiego laptopa i pracy z baterii

Jeśli priorytetem jest mobilność, cisza i długi czas pracy, nie goniłbym za topowym GPU. W cienkiej obudowie mocna karta graficzna bardzo często oznacza hałas, wyższe temperatury i throttling, czyli zbijanie taktowań przy dłuższym obciążeniu. W takim scenariuszu sens mają niższe układy albo nawet zintegrowana grafika.

W 2026 dobrze sprawdzają się tu laptopy z Intel Core Ultra i wbudowanym Arc albo z Ryzenami i mocniejszą grafiką zintegrowaną. To nie jest wybór do ciężkiego grania, ale do pracy biurowej, streamingu, lekkiej obróbki zdjęć i okazjonalnych gier sieciowych bywa zupełnie wystarczający. Następna rzecz, którą trzeba zrozumieć, to to, dlaczego identyczna karta nie zawsze daje identyczny rezultat.

Dlaczego dwa laptopy z tą samą kartą mogą dać różne wyniki

Limit mocy jest ważniejszy, niż brzmi

Mobilne GPU mają szerszy margines niż desktopowe odpowiedniki, ale właśnie dlatego nazwa nie mówi wszystkiego. W specyfikacjach widać, że RTX 5090 Laptop GPU działa w zakresie 95-150 W, RTX 5080 w 80-150 W, a RTX 5070 Ti w 60-115 W. To nie są drobne różnice. W praktyce wyższy limit mocy zwykle oznacza wyższą wydajność pod długim obciążeniem, ale też większy pobór energii i cieplejszą obudowę.

Podobnie jest po stronie AMD: Radeon RX 7900M i RX 7800M mają bardzo wysoki budżet mocy, a RX 7700S czy RX 7600M XT są projektowane z myślą o niższych wartościach i bardziej kompaktowych laptopach. Jeśli ktoś porównuje same nazwy, łatwo przeoczyć, że realnie kupuje dwie różne klasy sprzętu. Dlatego przy laptopach mocniej niż w desktopach patrzę na cały system, nie tylko na GPU.

Chłodzenie i obudowa robią różnicę

Dobrze zaprojektowane chłodzenie utrzymuje wydajność stabilnie przez dłuższy czas. Słabsza konstrukcja potrafi wyglądać świetnie przez pierwsze minuty testu, a potem zjechać z taktowaniem, bo nie ma jak odprowadzić ciepła. Z tego powodu cięższy laptop często wygrywa z lżejszym modelem wyposażonym w ten sam układ graficzny.

W praktyce oznacza to prostą rzecz: nie porównuję dwóch laptopów wyłącznie po karcie, jeśli różnią się grubością, masą, układem wentylacji i klasą zasilacza. To właśnie te elementy decydują, czy GPU będzie pracować jak pełnoprawny układ gamingowy, czy tylko jak dobrze brzmiący kompromis.

Przeczytaj również: Jaka matryca do laptopa? Wybierz najlepszą opcję dla siebie

VRAM, magistrala i funkcje pomocnicze

VRAM to pamięć, w której GPU trzyma tekstury, bufory i dane potrzebne do obliczeń. Magistrala to z kolei szerokość „drogi” między pamięcią a samym układem. W laptopach 8 GB i 128-bit nadal mają sens w mainstreamie, ale 12 GB i 192-bit dają wyraźnie lepszy komfort w wyższych ustawieniach.

Do tego dochodzą rzeczy, które w specyfikacji łatwo zlekceważyć, a potem bardzo czuć je w użyciu: MUX switch, czyli bezpośrednie podłączenie ekranu do dedykowanego GPU, oraz upscaling. Upscaling to technika, która renderuje obraz w niższej rozdzielczości i podnosi go algorytmem, żeby odzyskać FPS. Ray tracing z kolei oznacza śledzenie promieni, czyli bardziej realistyczne światło, cienie i odbicia. To wszystko razem potrafi zrobić większą różnicę niż pozornie niewielka zmiana nazwy modelu. Z takim tłem łatwiej ocenić, ile naprawdę warto dopłacić.

Co kupić w 2026 i w jakim budżecie

Na polskim rynku widać dziś bardzo wyraźnie, że cena laptopa rośnie nie tylko przez GPU, ale też przez ekran, pamięć RAM, chłodzenie i klasę całej obudowy. W ofertach x-kom widzę dziś laptopy z RTX 5050 od około 3 599 zł i z RTX 5060 od około 5 399 zł, a w Komputronik modele z RTX 5070 Ti startują mniej więcej od 7 999 zł. To dobry przykład tego, że sam układ graficzny nie wyjaśnia wszystkiego.

Budżet Najrozsądniejsze GPU Czego się spodziewać
Do 4 000 zł RTX 5050, RTX 4050, Intel Arc A550M lub A370M 1080p, e-sport, starsze gry i niższe ustawienia w nowszych tytułach.
4 000-6 500 zł RTX 5060, RX 7700S, RX 7600M XT Najlepszy mainstream do grania i pracy, zwykle z bardzo sensowną równowagą ceny i wydajności.
6 500-9 000 zł RTX 5070, RX 7800M 1440p, wyższe detale, lepszy komfort w grach AAA i wyraźnie mocniejsze laptopy creator.
9 000-13 000 zł RTX 5070 Ti, RX 7900M Mocna klasa do 1440p, pracy z dużymi plikami i bardziej wymagających zadań GPU.
13 000 zł i więcej RTX 5080, RTX 5090 Segment premium do 4K, AI, renderingu i bardzo mocnych laptopów z najlepszym chłodzeniem.

Jeśli miałbym uprościć wybór do jednej zasady, powiedziałbym tak: nie przepłacaj za GPU, którego nie wykorzystasz. Do większości osób najlepiej trafia dziś RTX 5060 albo RTX 5070, a wyżej warto iść dopiero wtedy, gdy faktycznie potrzebujesz 1440p, ray tracingu, renderowania albo większego zapasu pamięci. W praktyce często lepiej dopłacić do 32 GB RAM, porządnego ekranu i sensownego chłodzenia niż do samej nazwy karty.

Najrozsądniejsze wybory bez przepłacania

Jeżeli mam patrzeć na cały rynek laptopów chłodno, to w 2026 najbardziej sensowne wybory układają mi się prosto: do grania w 1080p biorę RTX 5060 albo RX 7700S/7600M XT, do mocniejszego 1440p szukam RTX 5070 Ti, RTX 5070 lub RX 7800M, a do ciężkiej pracy i dużych scen wybieram RTX 5080, RX 7900M albo RTX 5090. Intel Arc A770M, A730M i A550M zostawiłbym na okazje cenowe albo laptopy, w których ich kupno naprawdę obniża koszt całej konfiguracji.

Najczęstszy błąd przy takim zakupie jest prosty: patrzy się tylko na nazwę GPU, a pomija cały laptop. A to właśnie limit mocy, pamięć, ekran i chłodzenie decydują, czy sprzęt będzie realnie szybki, czy tylko dobrze opisany w sklepie. Jeśli chcesz, mogę teraz przygotować podobny ranking, ale już w konkretnym budżecie, na przykład do 5000 zł, do 7000 zł albo wyłącznie pod gaming.

FAQ - Najczęstsze pytania

Do gier w 1080p przy wysokich detalach najlepiej sprawdzą się RTX 5060 lub AMD RX 7700S / RX 7600M XT. Zapewniają płynną rozgrywkę w e-sporcie i większości gier AAA, oferując dobry balans ceny do wydajności.

Do pracy kreatywnej 12 GB VRAM to rozsądne minimum, a 16 GB lub więcej zapewnia znacznie większy komfort. Pozwala to na płynną pracę z większymi scenami 3D, dłuższymi projektami wideo 4K i lokalnymi modelami AI.

Nie, nazwa GPU to tylko punkt wyjścia. Różne laptopy z tą samą kartą mogą mieć inną wydajność z powodu limitu mocy, jakości chłodzenia, ilości VRAM i szerokości magistrali. Zawsze sprawdzaj pełną specyfikację.

Laptopy z RTX 5070 Ti startują zazwyczaj od około 7 999 zł. Jest to mocna klasa do 1440p, pracy z dużymi plikami i bardziej wymagających zadań GPU, oferująca świetny kompromis między wydajnością a ceną.

Dobre chłodzenie jest kluczowe. Nawet najmocniejsze GPU będzie obniżać taktowanie (throttling) bez efektywnego odprowadzania ciepła. Cięższa obudowa z lepszym systemem chłodzenia często zapewnia stabilniejszą wydajność niż ultracienki model z tym samym układem.
Oceń artykuł

Średnia: 0.0 / 5 · 0 ocen

Tagi

ranking kart graficznych w laptopach najlepsze gpu do laptopa karta graficzna do laptopa do gier jaką kartę graficzną do laptopa wybrać ranking kart graficznych

Udostępnij artykuł

Autor Olgierd Stępień
Olgierd Stępień
Nazywam się Olgierd Stępień i od 6 lat zgłębiam świat technologii. Moje zainteresowanie tym obszarem zaczęło się w młodości, kiedy to zafascynowały mnie nowinki techniczne oraz ich wpływ na nasze życie. Piszę o różnych aspektach technologii, od nowoczesnych gadżetów po oprogramowanie, starając się przybliżyć czytelnikom zawiłe zagadnienia w przystępny sposób. Zawsze dbam o to, aby moje artykuły były oparte na rzetelnych źródłach i aktualnych informacjach. Lubię porównywać różne rozwiązania, analizować trendy oraz organizować wiedzę w sposób, który ułatwia jej przyswajanie. Moim celem jest dostarczenie użytecznych i zrozumiałych treści, które pomogą czytelnikom lepiej orientować się w szybko zmieniającym się świecie technologii.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz