Usuwanie zduplikowanych kontaktów na Androidzie

Podczas przenoszenia i synchronizacji kontaktów występują różne anomalie, które prowadzą do posiadania jednego kontaktu… 10 razy. I to dokładnie tego samego, dokładnie z tym samym numerem. Przyczyn powstania tego problemu jest na pewno dużo więcej, natomiast nie o tym jest wpis. Skupmy się na tym, jak takowe duplikaty usunąć.

Usuwanie zduplikowanych kontaktów na Androidzie aplikacją Duplicate Contacts

Zacznijmy od nazwy, bo jest tu pewna nieścisłość. Duplicate jest w jezyku angielskim zarówno rzeczownikiem, jak i czasownikiem. W tej nazwie na pewno chodzi o rzeczownik – nie chcemy przecież duplikować tych kontaktów. Moim zdaniem nazwa jest nietrafna, bo nie do końca wiadomo do czego służy aplikacja i trzeba było czytać opis. Nie żebym oceniał „aplikację po okładce”, ale sama nazwa powinna być wielkim skrótem działania aplikacji.

Wracając do meritum, przed samym usuwaniem kontaktów zróbmy ich kopię zapasową. W zależności od wersji Androida procedura może się lekko różnić:

  1. Uruchamiamy aplikację „Osoby”.
  2. Menu (przycisk sprzętowy lub 3 pionowe kropeczki)
  3. Importuj/eksportuj
  4. Eksportuj na nośnik
  5. OK

Teraz, gdy nie boimy się, że stracimy kontakty, możemy ściągnąć aplikację Duplicate Contacts ze sklepu Play. Aplikacja jest banalna w obsłudze. Po jej uruchomieniu wyskakuje okienko mówiące nam ile mamy duplikatów (jeśli korzystamy z Ochrony Prywatności, to będziemy musieli zezwolić na dostęp aplikacji do kontaktów).
Na górze mamy 3 przyciski: Delete Selected, Show all oraz Sort by name. Nie musimy nic kombinować – klikamy w Delete Selected. Kontakty zaczną się usuwać. W zależności od ilości duplikatów, może to zająć więcej lub mniej czasu.

Po zakończonym procesie sprawdź, czy wszystko przebiegło pomyślnie. Jeśli tak, to możesz z ulgą odetchnąć. Jeśli nie, to skasuj wszystkie aktualne kontakty (możesz to zrobić pobraną aplikacją korzystając z opcji Show all, wybierając z menu Select all/none i wybierając ponownie Delete selected) i przywróć kopię kontaktów którą zrobiłeś. Postępuj dokładnie tak, jak przy eksportowaniu z tym, że wybierz Importuj z nośnika.

Grafika: icon2s.com

11 komentarzy do “Usuwanie zduplikowanych kontaktów na Androidzie

  1. Nie przydatne. W moim przypadku telefon wyświetla jeden kontakt nawet 7 razy. Jak dam usuń to zaznacza mi od razu 7 razy ten kontakt. Na Google mam pojedyncze. Jak dam widok kontaktów tylko z Google też mam pojedyncze.

  2. Dość prostym sposobem jest zalogowanie się na swoje konto google, przejście do gmaila, gdzie z zakładki „kontakty” mamy dostęp do wszystkich swoich wpisów. Tam możemy je dowolnie łączyć, dzielić, usuwać – wszystko zostanie automatycznie zsynchronizowane z naszym telefonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge