Podczas uruchamiania systemu oprócz programów uruchamiają się automatycznie także usługi działające w tle. Niektóre z nich odpowiadają za wykonywanie ważnych zadań, ale niektóre takich, których nie potrzebujemy. Wiele usług można bezpiecznie wyłączyć, a w razie problemów ponownie je uruchomić. Nie jest to tak skuteczna optymalizacja jak wyłączanie niepotrzebnych programów ze startu, ale na pewno pomaga ona, gdy zrobiliśmy inne rzeczy optymalizujące komputer. Mówiąc szczerze, to zawsze gdy instaluję Windows’a, zmieniam ustawienia usług i lekką różnicę zauważam.
Aby wyłączyć niepotrzebne usługi, musimy uruchomić odpowiedni program. Najłatwiej zrobić to klikając znak Windows (start na klawiaturze) + R (to samo uzyskamy po uruchomieniu Menu Start i wybraniu uruchom) i wpisując services.msc. W systemach nowszych niż Windows XP (pomijając także Windows 8) możemy wpisać w polu „Wyszukaj programy i pliki” services.msc i po chwili kliknąć Enter.
Aby wyłączyć określoną usługę, należy na nią kliknąć 2 razy. Jeśli działa, należy kliknąć Zatrzymaj. Jak już to zrobimy, wybierzmy odpowiedni Typ uruchamiania. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do usługi, wybierz Ręczny, a jeżeli wiesz, że dana usługa nie jest potrzebna, po prostu zmień na Wyłączony.
Będę starał się podawać i polskie oraz angielskie tłumaczenie, bo najczęściej własnie z takich języków w systemach korzystamy.
Usługi, które można bezpiecznie wyłączyć:
- Agent ochrony dostępu do sieci – Network Accesss Protection Agent
- Karta inteligentna – Smart Card
- Klient śledzenia łączy rozproszonych – Distributed Link Tracking Client
- Logowanie pomocnicze – Secondary Logon
- Lokalizator usługi zdalnego wywoływania procedury – Remote Procedure Call (RPC) Locator
- Netlogon
- Parental Controls
- Pomoc IP – IP Helper
- Propagancja certyfikatów – Certificate Propagation
- Rejestr zdalny – Remote Registry
- SNMP Trap
- Usługa inicjatora iSCSI firmy Microsoft – Microsoft iSCSI Initiator Service
- Usługa Media Center Extender – Media Center Extender service Brak w Windows 7 Standard i starszych wersjach Windows
- Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne – Portable Device Enumerator Service
- Usługa obsługi Bluetooth – Bluetooth Support Service Tylko gdy nie masz/nie korzystasz z Bluetooth w komputerze!
- Usługa raportowania błędów systemu Windows – Windows Error Reporting Service
- Usługa wprowadzania na komputerze typu Tablet – Tablet PC Input Service Tylko gdy nie masz dotykowego ekranu!
- Usługa zasad diagnostyki – Diagnostic Policy Service
- Usługi IPSEC – IPsec Policy Agent
- WebClient
- Zasady usuwania karty inteligentnej – Smart Card Removal Policy
- BitLocker Drive Encryption Service
Trudno wypisać mi wszystkie usługi, gdyż niektóre na moim systemie nie istnieją, a na innych owszem. Możesz sam popatrzeć na opisy przy usługach i zdecydować, czy jest Ci potrzebna, czy nie. Najlepiej zapisz jej nazwę w jakimś pliku tekstowym i w razie czego będziesz wiedział, co przywrócić.
Bardzo przydatne użycie dysku spadło o 30%
Na starszych komputerach efekt widać, na nowszych już nie robi różnicy
POLECAM do tego szybkie łatwe narzędzie Easy service optimizer v1.1 (ESO) któe ma już utworzone somyślne profile – 2 kliki i windows zoptymalizowany pod kątem serwisów (zamiast klikać każdą usługę manualnie)!
Wg mnie wygodniej jest skorzystać z msconfig (Start -> Uruchom -> msconfig). Masz tam nie tylko listę uruchomionych usług (odznaczasz zbędne, po ponownym uruchomieniu systemu nie będą już uruchamiane), ale dodatkowo jest tam zakładka z listą programów uruchamianych w autostarcie a także narzędzia systemowe i konfigurację rozruchu systemu.
Jeżeli ktoś wie do czego służy usługa, to jak najbardziej, ale nowicjusze lepiej poradzą sobie w menedżerze usług, ponieważ można dowiedzieć się sporo rzeczy o usłudze, dzięki opisowi na boku.
Co do innych zakładek w msconfig, to jest to prawda, ale wpis był tylko o usługach 😉